poniedziałek, 14 maja 2012

WĄTRÓBKA DROBIOWA Z RABARBEREM, JABŁKIEM I CEBULKĄ


składniki:
- 1-2 gałązki rabarberu
- 200 g wątróbki
- 1 jabłko
- pół średniej czerwonej cebulki (lub jedna mała)
- 1 truskawka
- syrop różany (1 łyżka)
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki wody
- łyzka cukru
- pieprz, sól
- ok 20 ml czerwonego, wytrawnego wina

sposób przygotowania:
na patelni rozgrzej olej. Wątróbkę umyj i wybierz spomiędzy niej żyłki i ewentualne pozostałości woreczka żółciowego (jeśli to przeoczysz, wątróbka będzie miała bardzo gorzki smak) Wrzuć wątróbkę na gorący tłuszcz (polecam "tarczę" z pokrywki, ponieważ wątróbka charakterystycznie "strzela"). Po ok 2-3 minutach przerzuć wątróbkę na drugą stronę, tak, by zrumieniła się z każdej strony.
Pokrój cebulkę i jabłko i 1 rabarber na jakie chcesz kawałki (ja lubię duże, wyraziste), wrzuć po paru minutach do smażącej się wątróbki. Podduś pod przykryciem na wolnym ogniu, podlej pod koniec winem dla zaostrzenia smaku.
Drugą gałązkę rabarberu potnij na paski 6cm długości (nie trzeba obierać) podduś w 2 łyżkach wody, po 5 minutach posyp cukrem i zalej syropem różanym. Podaj na koniec jako element smakowy ozdobny, podobnie jak pokrojoną na plasterki truskawkę.

piątek, 4 maja 2012

JAJKO KURZE NA SERKU SMAŻONYM, ZE SZPARAGAMI, SZYNKĄ PARMEŃSKĄ I SZALOTKĄ.


składniki:

- pęczek zielonych szparagów
- serek smażony "Top Tomyśl"
- 2 plasterki szynki parmeńskiej
- cebulka szalotka
- tarty parmezan
-sól, cukier, łyżeczka masła

sposób przygotowania:

Odetnij główki szparagów, łodyżki obierz i ugotuj w wodzie z dodatkiem soli, cukru i masła. pod koniec gotowania dorzuć główki.(Ja użyłam do potrawy tylko główki, ponieważ planuję zrobić zupę-krem ;-) ) Ugotuj jajko na miękko (czyli 5-5,5min wrzucając je do wrzącej wody) Na talerzyk połóż ser smażony, możesz go nieco stopić w piekarniku, palnikiem, albo kładąc talerz nad gotujące się szparagi (sposób domowy ;-) )
Obok serka ułóż plasterki szynki parmeńskiej, poukładaj szparagi, z jajka wybierz delikatnie żółtko (nie przejmuj się, jeśli się rozpadnie ;-) )
posyp wszystko kilkoma krążkami cebulki szalotki oraz serem tartym parmezanem. (Można dodać także inną neutralną zieleninę, np. groszek, rzodkiewki, kiełki, itp)

Smacznego.

środa, 2 maja 2012

TARTA POROWO - LAZUROWA


składniki:
- 300g mąki
- 180 g masła (lub margaryny) z lodówki!
- 3-4 dorodne pory (z długą białą częścią!)
- kilka łyżek oliwy z oliwek
- kilka łyżek lodowatej wody
- 100g sera lazur (lub innego niebiesko-pleśniowego)
- 1,5 szklanki śmietany 18%
- 2 jajka
- gałka muszkatołowa, pieprz, sól

Sposób przygotowania:

I. ciasto:
Mąkę wysyp na stolnicę lub do misy, w której zamierzasz wyrabiać ciasto. Wyjęte z lodówki masło posiekaj drobno i mieszaj, aby tłuszcz "wchłonął" mąkę. Gdy masa będzie w miarę jednolita dodaj do niej 2 łyżki lodowatej wody, zagnieć ciasto, uformuj kulę, owiń w folię i odstaw na godzinę do lodówki. (Ciasto na tartę nie wymaga dodawania do niego żółtka, ważne jest jednak, aby czynności przyrządzania ciasta były sprawne i trwały krótko:
im mniej ciasto się zagrzeje w dłoniach tym będzie bardziej kruche).

II. przygotowanie masy:
a) Z porów potrzebne będą białe części, więc odkrawamy nasadę korzenia
i część zieloną (ja czasem dodaję zielone- ma bardziej cebulowy smak, który osobiście lubię). Białe części porów pokrój w talarki, opłucz i odcedź.
Do rondla lub na wysoką patelnię wlej oliwę (3-4 łyżki), wrzuć pory, posól, po paru 1-2 minutach dodaj odrobinę wody i duś pod przykryciem na średnim ogniu, co parę minut mieszając. Pory mają dusić się max 15 minut!
Po ok 10 minutach zdejmij pokrywkę i pozwól by nadmiar wody odparował.
po 15 minutach zdejmij z ognia o odstaw do przestygnięcia.

b) Przygotuj polewę: śmietanę wlej do miski, dodaj jajka, dosyp odrobinę soli (jeśli zamierzasz użyć ser Lazur, to pamiętaj, że jest on jest dość słonym serem, wybierając inne, np Gorgonzolę, możesz posolić intensywniej), zetrzyj szczyptę gałki muszkatołowej, ubij rózgą lub dobrze wymieszaj widelcem.
Pokrusz lub zetrzyj na tarce ser Lazur, wymieszaj z polewą.

III.
Nagrzej piakrnik do 200 stopni C. Wyjmij w tym czasie ciasto z lodówki, wylep formę do tarty. Wyłóż na spód wylepionej ciastem formy pory, pokryj je polewą.
Wstaw tarte do piekarnika, piecz w temp. 200 stopni przez ok. 20 minut.
Po tym czasie zmniejsz temp. do 170 stopni i dopiekaj przez ok 25 minut.
(Jeśli wierch za bardzo sie rumieni, można go przykryć folią aluminiową ub pergaminem).

Tarta smakuje wyśmienicie zarowno na ciepło, jak i na zimno.

Smacznego



niedziela, 15 kwietnia 2012

ZUPA POMIDOROWA Z ARAKIEM





Składniki:

- 2 puszki pomidorów krojonych (lub w całości)
- 1 cebula
- garść pokrojonej w kosteczkę wędzonki (boczek, żeberka, lub co tylko chcesz)
   (wersja wege, bez wędzonki, także jest smaczna!)
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- szczypiorek 
- 2 ząbki czosnku
- pół kieliszka (ok 25ml) Araku (wódki anyżowej)
- pieprz, sól, lubczyk - do smaku

Sposób przygotowania:

W garnuszku, w którym zamierzasz przyrządzić zupę podsmaż pokrojoną
w drobną kostkę wędzonkę, dodaj łyżeczkę oliwy z oliwek i wrzuć na to posiekaną drobniutko cebulkę i czosnek. Gdy cebulka i czosnek się zrumieną dodaj pomidory (jeśli dodajesz pomidory w całości, rozdrobnij je w garnku widelcem), dodaj pokrojony szczypiorek, przypraw do smaku. pod koniec gotowania dolej Arak, wymieszaj, pozwól by nieco odparował (2min).

Smacznego!
A gotując lub jedząc zupę, polecam ten kawałek ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=7ac1ay_RvFs

piątek, 30 marca 2012

KOKTAJL JEŻYNOWY Z NUTĄ WANILIOWĄ

Składniki:

- garść świeżo zerwanych jeżyn
- łyżka cukru
- mleko (250ml)
- laska wanilii (potrzeba w sumie 1/4 laski, pozostałą część warto zachować i  np. aromatyzować nią cukier)

Sposób przygotowania:


Jeżyny miksujemy w blenderze, otrzymaną masę zasypujemy cukrem, by wydostać z owocu więcej soku i słodyczy (oczywiście można dodać mniej cukru- wedle osobistych preferencji).
laskę wanilii przekrawamy na pół (wzdłuż) i wydłubujemy nasionka
(ja używam nasionek z 1/4 laski, w zupełności tyle wystarczy!) zalewam mlekiem, mieksuję całość jeszcze raz.

Do picia podaję schłodzone.

PESTO Z SUSZONYCH POMIDORÓW I MASCARPONE


Składniki:

- jedno opakowanie serka Mascarpone
- 1-2 ząbki czosnku
- kilka suszonych pomidorów (zależy od wielkości i preferowanej przez nas intensywności smaku)
- łyżka oliwy z oliwek lub zalewy z pomidorów


Sposób przygotowania:

Jeśli posiadamy malakser, który nam wszystko idealnie zmiksuje, to przygotowanie takiego pesto trwa kilka minut!

Do malaksera wkładamy pomidory i zalewamy łyżką oliwy, rozdrabniamy. dodajemy ząbki czosnku, rozdrabniamy ponownie, na koniec dodajemy serek mascarpone, mieszamy do uzyskania kremowej konsystencji.Wykładamy na miseczkę i... zajadamy się ze smakiem smarując grubą warstwę pesto na bagietce ;)

Smacznego!

środa, 8 lutego 2012

TAKA GRA

Pojawiła się na Facebooku taka gra: otwórz najbliżej leżącą koło ciebie książkę, otwórz na stronie 45 i pierwsze zdanie...opisuje Twoje życie sexualne na rok 2012... 


oto, co znalazłam:

"Niewiele ludzi umie jeść małe ptaszki; należy wziąć za dziób dobrze tłustego ptaka, posypać go odrobiną soli, usunąć żołądek, zgrabnie włożyć do ust, ugryźć tak, by dziób pozostał w palcach trzymającej ręki, za czym żuć żwawo: obfity sok napełni wam usta i zaznacie rozkoszy niedostępnej osobnikom pospolitym."

Anthlelme Brillat-Savarin Fizjologia Smaku

musiałam! ;)))